ابزار سرچ کنسول

کسب رتبه برتر در صفحات گوگل یکی از بزرگ ترین اهداف اشخاصی است که در حوضه کسب و کار اینترنتی فعالیت دارند. و خوب این کار راحت نیست زیرا شما هزاران رقیب در گوگل دارید. به همین دلیل گوگل با پیاده سازی الگوریتم و پارامتر های مختلف سعی می کند عدالت را بین اشخاصی که به اصطلاح دارند وب سایت خود را سئو می کنند برقرار کند. یکی از این ابزار ها سرچ کنسول (google search console) است. شما با استفاده از این سرویس می توانید وب سایت خود را بررسی و ارزیابی کنید.و در نتیجه وب سایت خود را در نتایج گوگل مورد آنالیز قرار دهید. شخصا که یک لندینگ پیچ معتبر به نام طراحی سایت نیشابور را در وب سایت خودم دارم برای ایندکس شدن یا همان تایید شدن سریع تر توسط گوگل URL  آن را به سرچ کنسول معرفی می کنم.

طراحی سایت نیشابور - گوگل سرچ کنسول

وظایف سرچ کنسول

در ابتدا برای دسترسی و استفاده از سرویس گوگل سرچ کنسول باید در این سرویس ثبت نام کنید. ثبت نام در این سرویس به دو صورت انجام می گیرد. هم می توانید از طریق Domain  ثبت نام خود را تکمیل کنید. هم به صورت URL prefix  پیشنهاد می کنم از روش اول یعنی     Domain  در این سرویس ثبت نام کنید اما وظایف این سرویس به شرح زیر می باشد.

 1. تایید و انتشار سریع محتوا شما در گوگل
 2. نمایش مشکلات وب سایت و اخطار ها
 3. میزان بازدید از وب سایت – و تشخیص رتبه شما
 4. نمایش لینک های خارجی
 5. نمایش مشکلات نسخه موبایلی وب سایت

و چندین مورد دیگر که با توجه و حل آنها شما میتوانید سئو بهتری را تجربه کنید. چه افرادی از این سرویس استفاده می کنند  ؟

 • صاحبان مشاغل
 • متخصصان سئو و بهنیه سازی
 • وب مستر ها یا همان مدیران وب سایت

از سرویس گوگل سرچ کنسول بهره می برند. اگر بخواهیم این سرویس را به ساده ترین شکل ممکن بیان کنیم به نظر من گوگل سرچ کنسول یک مرکز کنترل است که رابطه بین گوگل و مدیران وب سایت را برقرار می کند.

رابطه کاربری موبایل

یکی از دلایل محبوبیت این سرویس بررسی نسخه موبایلی وب سایت شما می باشد که اصطلاحا به آن Mobile Usability  گفته می شود. شما میتوانید با مراجعه به این طب مشکلات نسخه موبایلی وب سایت خود را بررسی و حل کنید. ناگفته نماد که Mobile Usability برای رتبه گیری بین صفحات گوگل یک پارامتر مهم محسوب می شود پس توجه زیادی به آن داشته باشید. خوب بریم سراغ چند خطا رایج در تب Mobile Usability این خطا ها شامل :

 • Text too small to read
 • Content wider than screen
 • Clickable elements too close together

سه خطا ذکر شده یکی از پر تکرار ترین و رایج ترین خطا های سرچ کنسول درباره قسمت  رابطه نسخه موبایلی وب سایت است.  خوب اگر بخواهیم این خطا ها را بررسی کنیم اول به سراغ Text too small to read می رویم این خطا به معنا متن برای خواندن خیلی کوچک است یعنی یکی از صفحات شما متن آن قابل رویت و خواندن نیست پیشنهاد می شود برای وب سایت خود اندازه فونت 18 الی 20 پیکسل را در نظر بگیرید تا دیگر این مشکلات را نداشته باشید.  خطا دوم Content wider than screen می باشد که معنا محتوا گسترده تر از صفحه نمایش است برای رفع این خطا باید تمام آلمان یا ویجت یا محتوا متنی و … را پدینگ یا فاصله داخلی بدهید تا از کادر صفحه نمایش کمی فاصله بگیرید. و خطا رایج آخر هم Clickable elements too close together به معنا عناصر قابل کلیک مانند متن های لینک دار یا دکمه ها خیلی نزدیک به یک دیگر هستند که روش حل آن هم فاصله دادن بین این عناصر می باشد.

کلام آخر

حتما برای تجربه سئو بهتر و پایدار تر از سرویس گوگل سرچ کنسول استفاده کنید تا هم آماری دقیق از وب سایت خود داشته باشید و هم بتوانید خطا ها و مشکلات آن را حل کنید خوب امیدوارم تا به اینجا این مقاله با این سرویس آشنا شده باشید اگر هم نیاز به مشاوره دارید می توانید مشخصات خود را در فرم زیر وارد کنید تا کارشناسان ما تا دقایقی پس از ارسال با شما تماس بگیرند.

نویسنده

امیرعلی رحیم پور

امیرعلی رحیم پور

طراح سایت - متخصص سیستم مدیریت محتوا وردپرس - کارشناس سئو - مدرس - مدیر وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.