فهرست مطالب

فرق دامنه .ir با .com

دامنه (domain)   در حقیقت یک ip  است که پروتکل dns  که کار اصلیش تبدیل آی پی به اسم است. آن را به آدرس تبدیل کرده است. دامنه و پسوند های مختلف زیادی در وب وجود دارد اما دو دامنه .ir  و .com محبوبیت زیادی بین کاربران ایرانی دارند.  ساختار کلی دامنه شامل سه بخش می شود این بخشها شامل :

  • زیر دامنه (نام انتخابی به اختیار شما)
  • نام دامنه (بخش میانی)
  • پسوند دامنه (بخش پایانی دامنه مانند: .ir یا .com)

اما سوال اصلی فرق این دو دامنه محبوب در چیست ؟ ببینید اگر وب سایت شما یک کسب و کار داخلی است بهتره از دامنه .ir  استفاده کنید. و اگر برون مرزی هم مشغول به فعالیت هستید باید از دامنه .com  استفاده کنید. زیرا دامنه .ir محدود به مرز ایران است. ولی دامنه .com  هیچگونه محدودیت مرزی ندارد و یک پروتکل جهانی است.

طراحی سایت نیشابور - دامنه 1

کدومش بهتره .ir یا .com

شخصا که مشغول نوشتن این مقاله هستم در حوضه طراحی وب سایت در نیشابور مشغول به فعالیت می باشم و در بستر شرکتی که مشغول هستم خدمات سئو را هم ارائه می دهیم. طبق یک الگوریتم از گوگل به نام الگوریتم کبوتر وب سایت های محلی اولیت بیشتر نسب به وب سایت های دیگر دارند. یعنی وب سایتی با دامنه .ir  اولویت بیشتری نسبت به دامنه .com  دارند. به زبان ساده تر اگر شما به کشور امریکا مهاجرت کنید و درخواست شناسنامه یا درخواست خط تلفن را از دولت امریکا داشته باشید. قطعا دولت امریکا اولیت واگذاری هرکدام را در مرحله اول به شهروندان خودش می دهد نه به شما ! پس اگر قصد سئو وب سایت را دارید و کسب و کار شما هم در مرز ایران است پیشنهاد می شود که از دامنه .ir  استفاده کنید. یکی از سوالات متداول این است که آیا در آینده می توانیم دامنه را تغییر دهیم ؟ بله امکان این کار وجود دارد.

تفاوت قیمت دامنه ها

دامنه های .ir  قیمت بسیار پایینی نسبت به دامنه های .com  دارند. دامنه های دات آی ار قیمتی حدود 28 هزار تومان به صورت تمدید سالانه و دامنه های دات کام قیمتی معادل 400 هزارتومان به صورت تمدید سالانه دارند. اما نکته مهم درباره دامنه های .com  افزایش قیمت تمدید و خرید آنها است زیرا قیمت این دامنه ها از سمت شرکت رجستری کننده انها تعیین می شود. فرضا قیمت این دامنه ها طبق گفته شرکت های هاستینگ مانند ایران سرور از ده شهریور ماه سال 1401 افزایش قیمت خواهند داشت.

شرکت ایرنیک

برای ثبت دامنه های .ir  شما نیاز به یک شناسه از سوی شرکت ایرنیک دارید. یعنی باید قبل از درخواست دامنه و خرید آن در وب سایت ایرنیک ایجاد حساب کنید و اطلاعاتی مانند آدرس،شماره تلفن،احرازهویت و سایر را به تایید این شرکت برسانید و سپس شرکت یک شناسه در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن می توانید برای ثبت دامنه اقدام کنید. خوب اگر این کار را انجام ندهیم چه  می شود ؟ هیچ شرکت معتبر و حرفه ای بدون نداشتن این شناسه به شما دامنه نمی فروشد.  برای ثبت دامنه های .ir  شما موظف هستید که یک شناسه داشته باشید طبق یک آمار از سوی شرکت ایرنیک تا سال 2019  یک میلیون دامنه فارسی در این شرکت به ثبت رسیده است پس برای دریافت پسوند ir . شما باید حتما در این وب سایت حساب باز کنید.

سولات پر تکرار

امکان ثبت دو یا چند دامنه وجود دارد ؟ بله اصطلاحا به آن پارک دامین میگویم.

امکان تغییر نام دامنه وجود دارد ؟ بله بیشتر شرکت های هاستینگ این کار را انجام می دهند.

دامنه .ir  برای سئو بهتر است یا دامنه .com  ؟ برای کسب و کار های ایرانی در مرز ایران دامنه .ir  ولی خیلی تفاوت چندانی ندارند. و تاثیر آن در سئو بسیار کم است.

نویسنده

امیرعلی رحیم پور

امیرعلی رحیم پور

طراح سایت - متخصص سیستم مدیریت محتوا وردپرس - کارشناس سئو - مدرس - مدیر وب سایت

شبکه های اجتماعی ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.